Prof. Dr. Nazan Moroğlu
Nazan Moroğlu, LL.M
Hukukçu, Yazar

Nazan Moroğlu, LL.M Hakkında

1947 yılında İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi ve İ. Ü. Hukuk Fakültesinde okudu. İ.Ü.’ de Kadın Hukuku alanında yüksek lisans yaptı; bu alanda ilk akademik çalışma olan “Kadının Soyadı” adlı master tezi 1998’da yayınlandı. Türkiye’nin ilk Kadın Hukuku uzmanı olan Moroğlu, “Kadının İnsan Hakları Hukuku” dersini vermektedir. (2002-2014 Yeditepe Ü. HF; 2014 -.. MEF Ü. HF).
Moroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu İ.Ü. Hukuk Fakültesi Eğitim Vakfı ve (ALKEV) Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı kurucularındandır. Avrupa Birliği Kadın Hukukçular Derneği (EWLA) kurucu üyesidir. TÜBAKKOM – Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu kurucu başkanıdır. İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Kadın Araştırmaları Derneği, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi YK üyeliği ve başkanlığında bulundu. “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasının Hürriyet-ÇEV-İstanbul Valiliği ortak projesinin hukuk danışmanlığını yaptı. KAGİDER ile Ben Seçerim Derneği Danışma Kurulu Üyesi; TÜSAİD Kadın Erkek Eşitliği ile Eğitim Çalışma Grupları üyesidir.
İstanbul Barosu (2018-2022 dönemi) Başkan Yardımcısı olan Moroğlu, halen; Nazım Hikmet Vakfı Yönetim, Türkiye Aile Planlaması Vakfı, Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu- LABEP, Yaşlı Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Avukatlar Vakfı Başkan Yardımcısı ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörüdür.

Katıldığı Oturumlar

CUMHURİYET BİR KADIN DEVRİMİDİR

11 Ekim 2023 (11:05 - 11:20)