Mert Fırat
Oyuncu, Girişimci

Mert Fırat Hakkında

Mert Fırat, 1981 Ankara doğumludur.  Ankara Üniversitesi D.T.C.F Tiyatro Bölümü’nde Oyunculuk eğitimi almıştır. 2005 yılından itibaren birçok sinema, tiyatro ve televizyon projesinde görev almıştır, Başka Dilde Aşk, Atlıkarınca ve Bir Varmış Bir Yokmuş filmlerinin başrolünü oynamakla birlikte senaryolarında da imzası bulunmaktadır.

Öğrencilik yıllarından itibaren aralıksız her yıl tiyatro sahnelerinde olan, Moda Sahnesi, Bursa Sanatmahal ve DasDas’ın kurucularından Mert Fırat, halen Moda Sahnesi’nde Bütün Çılgınlar Sever Beni ve DasDas’ta Joseph K., Westland ve Deli Bayram oyunları ile seyirci karşısına çıkmaya devam etmektedir.

Bugüne kadar pek çok başarılı projede yer alan Fırat, aynı zamanda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun düzenlediği “Geleceğin Harmonisi” etkinliği ve Anadolu Sigorta’nın “Bir Usta Bin Usta” projesinin galası gibi birçok önemli gecede sunuculuk ve moderatörlük yapmıştır. 

Mesleki alanda özel tiyatroları temsilen tiyatro sektöründeki tüm üretim ve uygulama süreçlerinin iyileştirilmesi ile profesyonelleşmesini hedefleyen, özgün yapısıyla Türkiye’de ve dünyada ilk olan Tiyatro Kooperatifi’nin de yönetim kurulunda yer almaktadır.

Farklı konulardaki ihtiyaçların, ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu online platform www.ihtiyacharitasi.org’un kurucuları arasında yer alan Fırat, projenin tasarlanması, planlanması ve işleyişi konularına aktif katkı sağlamaktadır.

Sürdürülebilir kalkınma alanındaki gönüllü çalışmaları ile de bilinen Mert Fırat, 2017 yılından bugüne Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) Türkiye’deki ilk iyi niyet elçisidir.

2021 yılında dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu, sistemleri dönüştürme potansiyeline sahip sosyal girişimcileri bir araya getiren ve destekleyen küresel sivil toplum kuruluşu Ashoka’nın “fellow”u olmuştur.

Oyunculuk kariyerine birçok başarılı projede yer alarak devam eden Fırat aynı zamanda kurucusu olduğu; bilet alma deneyimini, öncesi ve sonrasını kapsayacak şekilde yeniden tanımlayan bir sosyal keşif ve paylaşım platformu olan Mobilet ve teknoloji, bilim ve sanatın birleşimindeki özgün üretimleri, geçmişi bugünü harmanlayarak oluşturduğu sanatın yeni formunu, dijital sanat eserlerini izleyici ile buluşturan Türkiye’nin ilk dijital sanat ve yeni medya müzesi X MEDIA ART MUSEUM için de aktif olarak çalışmaya devam etmektedir.

Katıldığı Oturumlar

Hoş geldiniz

11 Ekim 2023 (09:45 - 09:55)