8 Kasım 2021 – Milliyet

Ataerkil düzen mercek altında

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açan her türlü etken ve ön yargıyla mücadele amacıyla kurulan YANINDAYIZ Derneği’nin #kadınerkekeşittirnokta konferansı, oyuncular Mert Fırat ve Didem Balçın’ın sunumuyla gerçekleşti.

Bu yıl ikincisi gerçekleşen #kadınerkekeşittirnokta konferansının açılış konuşmalarını YANINDAYIZ Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger, Champions of Change Coalition Strateji Direktörü Troy Roderick yaptı. Erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliği savunuculuğunu yaptığı dünyadaku üçüncü, Türkiye’deki ise ilk dernek olduklarını vurgulayan YANINDAYIZ Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger, konuşmasında şu mesajları verdi:

“Bir ülkenin, zenginlik değil gelişmişlik seviyesini ölçeceksek toplumsal cinsiyet eşitliği endeksine bakmamız yeterlidir. Ülkemiz Dünya Ekonomik Forumu cinsiyet uçurumu raporlarında on yıllardır hep son sıralardadır. 2019 yılında yapmış olduğumuz endeks çalışmamızın 234 ilçedeki ortalama sonucu 0,61 dir. Türkiye’deki ilk 10 ilçemizin endeks ortalaması 0,74 oranında. Ülkemizin toplumsal cinsiyet eşitliği endeks ortalaması ilk on ilçenin seviyesinde olsaydı biz bugün ekonomik ve sosyal olarak dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına yer almış olacaktık. Kadın erkek eşitsizliğini ilk hedef olarak belirleyip birinci sıraya koymayan, kadınlara eğitim, sağlık, çalışma hayatında, sosyal hayatta ve siyasette eşit katılımı hedeflemeyen hiçbir ülke ekonomik olarak hızla kalkınamayacaktır. YANINDAYIZ Derneği olarak bıkmadan usanmadan kadın erkek ‘fırsat’ eşitliğini dile getirmekten yorulmayacak ve ülkemiz kadınlarının hak ve adalet arayışını destekleyeceğiz. 21’inci yüzyılın ilk çeyreği tamamlanırken 25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü ya da 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü sosyal medyada ve iletişimde bir pazarlama aracı olmaktan kurtarmamız gerekiyor! Bütün politikaların önüne kadın erkek fırsat eşitliğini koymalı ve bir an önce hayata geçmesi için emek vermeliyiz.”