13 Haziran 2022 – Milliyet

‘Kadın-erkek eşittir nokta’

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açan her türlü etken ve önyargıyla mücadele etmek için kurulan Yanındayız Derneği, ekonomik, sosyal ve siyasi yaşamda cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak için iki gün süren online “KadınErkekEşittirNokta” temalı konferans düzenledi.

MELTEM GÜNAY İSTANBUL – Mert Fırat’ın sunuculuğunu yaptığı konferansta konuşan UN Woman Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova, küresel krizlerin çözümümün toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıyla mümkün olacağını belirtti. Dünyanın Kovid-19 salgını, savaş ve iklim krizinin etkileri gibi üç büyük zorlukla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Varbanova, “Onlara nasıl tepki verdiğimiz, gelecek nesillerin hayatını belirleyecek. Salgın kadınları ve kızları orantısız etkiledi. Cinsiyete dayalı eşitsizlikleri pekiştirdi, kadına yönelik şiddet arttı ve kadınlar daha fazla olumsuz ekonomik sonuçla karşı karşıya kaldı” diye konuştu. Kronikleşmiş toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri nedeniyle bilgiye erişim, hareket edebilme, karar alma ve kaynaklara erişim gibi konularda dezavantajlı olan kadınların afetlere karşı da daha savunmasız olduklarını belirten Varbanova, toplumsal cinsiyet eşitliği olmadan hiçbir hedefe ulaşmanın mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Toplumsal cinsiyet eşitliği küresel ilerleme için bir ön koşul ve kalkınmayı güçleştiren kriz ve zorlukların yönetiminde hayati bir bileşendir. Hepimiz güçlerimizi birleştirelim ve Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 5’i kendimiz ve gelecek nesiller için gerçekleştirelim.”